Loading...

Bilanci i vdekjeve në Itali kalon zyrtarisht atë të Kinës, mjekët kinezë: U veprua gabim!

  • 🎬 Video
  • ℹ️ Description
Italia vendosi një rekord tragjik të enjten: numri i viktimave të koronavirusit në fqinjin tonë përtej Adriatikut mbërriti në 3.405 brenda katër javësh, duke kaluar atë të Kinës që 3.245 të vdekurit e saj nga koronavirusi i ka shënuar në një periudhë prej tre muajsh.


I treti në listë vjen Irani me 1,284 vdekje, një shifër kjo që është vënë në diskutim nga ekspertë të shëndetësisë, Spanja me 767 dhe Franca me 264. Sistemi i shumëlavdëruar shëndetësor i Italisë është sot në buzë kolapsi, sidomos në veriun e pasur të vendit, ku është dhe përqëndrimi më i madh i infektimeve.

Njerëzit po trajtohen deri dhe në spitale fushore, e nëpër korridoret e atyre publike për shkak të mungesës së shtretërve. Mjekë e infermierë janë duke u infektuar prej mungesës së pajisjeve të duhura mbrojtëse, thekson CNN. Autoritetet italiane po diskutojnë shtyrjen e mbylljes së shkollave përtej datës 3 prill, ndërsa thuhet se izolimi do të vazhdojë.

Mjekët kinezë që kanë mbërritur atje për të ndihmuar thonë se masat e marra në Lombardi nuk ishin “të rrepta mjaftueshëm”.

“Gjendja është e ngjashme me atë që përjetuam ne në Wuhan përpara dy muajsh”, tha zëvendëspresidenti i Kryqit të kuq kinez Sun Shuopeng në një konferencë për shtyp në Milano.

“Në Wuhan, një muaj pas karantinës, rastet filluan të binin, por këtu izolimi nuk po respektohet sic duhet: transporti publik ende funksionon dhe njerëzit vazhdojnë të lëvizin. Duhet që cdo qytetar të përfshihet në luftën kundër Covid 19 dhe të zbatojë rregullat”, deklaroi ai.


Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV

#coronavirus#Italy#TopChannel

Download — Bilanci i vdekjeve në Itali kalon zyrtarisht atë të Kinës, mjekët kinezë: U veprua gabim!

Download video
💬 Comments on the video
Author

Libertaa... Italjanet e moren me shaka ...hejjj Zott i madh 🙏

Author — Kulla Eifel

Author

Po pra se kinezet tregojn te verteten sa njerz kan vdekur, mos u merrni me at sport se jan rrena

Author — sesto senso

Author

I malkoft zoti kinezet se Ata e sollen gjith kte virus se hajn piselliqe 🤮🤮

Author — Lata Djerri

Author

Me mire mbyllure sa te vdesim ..po zoti do bej mire 😢😙😙

Author — dua vetem ty dashuri

Author

Kina ka 1milhard e 300 miljon banor, per kinen 1 miljon Apo 100 miljon me vdek seshte problem per kinen e mira eshte mos me vdek askush por ne itali ska e rrespektojn Ligjin po dalin ashtu edhe ne shqipni dalin shu ven gja gripi, rrini more mrena se ky virus vjen nga kina dhe e ka maru dora e njerit keni kujdes mos delni.

Author — H H

Author

Edhe nese skane dhene te dhena te sakta ne numer ata 1miliard e gjisme kurse ne jemi 1milion e gjisme si te mbetur ne tentative per ikje.

Author — Xhev C

Author

Kush e shpiku kete semundje, Zoti Ka me mar hakun zjarri I perjetshem Ka me pllakos e ska me gjet rehat sa te jet jeta dhe po te vdesi ska me gjet paqe, flm per mirkuptimin.

Author — bosi bosi

Author

Kina 1milion te vdekur te thon tè verteten ata komunistet e flliqur

Author — Gg Gg

Author

Mos u besoni kinezeve sepse genjejne, virusi atje ka bere stragje e vazhdon akoma

Author — Ndue Ndreca

Author

Jan rrena me bisht eshte mashtrim internacjonal

Author — Dashnor Veliu

Author

Erdhen kto te na japin mend pasi vet e shkaktuan kete lloj virusi 👊 Italia i jep shifrat e sakta por nk besoj qe kina i ka dhen shifrat te sakta

Author — Tana Copa

Author

Zoti ju denoft ishalla o kinezt e thiut

Author — xhemail selimi